ForumAlem
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Yetkinforum.com | ©phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Son tartışmalar
ForumAlem

ForumAlem

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Fifaaa 2002

YazarMesaj
ToPrAk
Admin
Admin
ToPrAk

Fifaaa 2002 Empty
MesajKonu: Fifaaa 2002   Fifaaa 2002 Icon_minitimeCuma Ağus. 08, 2008 8:02 pm

Bilinen bütün Fifa versiyonlarını unutun. Yepyeni bir tecrübeyle tanışmaya hazırlanın. Fifa 2002 oyununu hala almayan varsa çok şey kaçırdı. Bu yazıda oyunun diğer versiyonlarından farklı yanlarını, 2002 versiyonunda karşımıza çıkanları ve gelecekte piyasaya çıkacak olan Fifa serilerinde neler olmasını beklediğimi anlatacağım. Sahaya telefon atmayı beklemiyorum. Ama Galatasaray tribününe yumurta koymayı isterdim. ) Nasılsa Galatasaray Kadıköy"e gelicek.

Şimdi, Fifa 2002"nin önce beğenmediğim yanlarından bahsedeyim. Cem"in ve Mehmet"in yazılarında oyunun kontrollerinin değiştiğini okumuşsunuzdur. Artık rakiple karşı karşıya geldiğimizde ALT tuşu ile 360 derece dönüp geçemiyoruz ya da CTRL ile zıplayıp yola devam edemiyoruz. Fifa"nın diğer serilerinde en çok kullanıdığım bu iki kontrol tuşunun olmayışı yüzünden yeni kontrollere alışmam baya zaman aldı. Öyle ki profesyonelde fark yedim. Oyun stratejim bu iki tuş üzerine kuruluydu. Yani tek adamlık Fifa 2002"de bitti. Artık takım oyunu ön planda. Fifa 2001"de markajdayken iki oyuncu arasından dönüp sıyrılıyorduk. Hele Rivaldo ile depar atıp doğrudan gole gidebiliyorduk. Artık kaleye vurduğunuz ve kesin gol dediğiniz vuruşlar yan ağlarla buluşuyorsa ya da direklerde patlıyorsa sakin olun Fifa 2002 ile gelen en can alıcı özellik bu. Ters gelen topları dışarıya vurabilmemiz ve gitti dediğimiz pozisyonlardan gol atmamız. Televizyonlardan ya da stadyumlardan izlediğimiz futbol karşılaşmalarında nasıl oyuncuların iki mücadelelerde kramponları çimleri parçalıyorsa bu kadar geliştirilmiş bir Fifa"da bunu da beklerdim. Artı şutların vuruş hızlarının fileyi yırtmasının da bu versiyonda olması gerekirdi. Oyuncular ise gece feneri gibi parlıyor. Bu parlaklık formalarda güzel gözükürken oyuncuların yüzleri tanınamıyor. Oyuncular tam koşarken, diyelim ki köşe gönderinde müdahale yapıldığında yere düşüp yuvarlanan oyuncu doğrudan reklam panolarının içinden geçebiliyor. Bu kaleler için de, rakip oyuncular için de geçerli.

Stadlar oyundaki atmosferin belirleyicisi olurlar. Fifa 2002"deki atmosfer 2001"e göre çok daha güzel. Sesler ve müzikler müthiş. Yanlız 2001 versiyonunda bulunan ünlü stadyumların yerini artık sadece 5 adet stadyum alıyor. Stad güvenliğinden sorumlu kişiler ise Fifa 2001"de az da olsa hareket ederken, Fifa 2002"de artık hiç hareket etmiyorlar. Kameralar ve foto muhabileri her zamanki gibi yerli yerinde. Bakalım ne zaman teknik direktörü saha kenarına kadar gelip oyuncularına direktif verirken ya da bağırırken göreceğiz..!

Oyuncuların ise yeni hareket özellikleri var. Boşa kaçan oyuncu elini havaya kaldırıp top istiyor. Yanlız topun hızı çok önemli çünkü, pas hatası bu oyunda çok yapılabiliyor ya da oyuncu topa yetişemeyebiliyor. Dikkatli olmanız gereken diğer bir konu da çizgiden top çıkartayım derken topa koşma hızınızı dikkatli ayarlamanız; top yerde seke seke gidiyorsa size çarpıp gol olabiliyor ya da dışarı çıkıyor. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın. ) Koşu yoluna pas vermede dikkatli olun. Çünkü ilk seferlerde topu rakibe kaptırabiliyorsunuz.

Kaleciye gelelim... Kaleciler ceza sahası dışından çekilen şutlarda ve röveşatalarda diğer Fifa versiyonlarında olduğu gibi yine çaresiz. Kontra ataklarda kaleci kaleyi erken terkedip rakibe poziyon yaratabiliyor. Ama oyunu takip etmeleri ve dönen topları karşılamaları bakımından çok iyiler. Eski verisyonlarda topu doğrudan önüne bırakan kaleci şimdi degaj için ya da pas atmak için topu önüne açıyor. Kale çizgisinden ceza sahası çizgisine doğru eskiden yürürken şimdi koşuyor. Degajlarda gözle görülen bir iyileşme var.

Genel olarak Fifa 2002 beni tatmin etti. Yanlız Electronic Arts, biz oyun severlere oyuncuların tiplerine kadar değiştirme olanağı verirken şu spikerlerde neden bu kadar ısrar eder anlamıyorum. Son derece kaliteli ve uzun süre bilgisayarlarda yüklü kalacak bir oyun. Tebrikler Electronic Arts.

http://www.disc-tools.com/download/daemon
RAR şifresi:www.fulloyunarsivi.com

Fifaaa 2002
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 2002 WORLD CUP